PROGRAM

Sambata 23 iunie

21:00
Petrecere de deschidere ACTUL I, SCENA 1

Duminica 24 iunie

10:00-13:00
Atelier actorie film – Catalin Mitulescu

15:00-16:00
Universitatea Hyperion, Bucuresti – “Nunta” dupa A.P. Cehov (sala Atelier)

17:00-19:00
Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica “I.L. Caragiale”, Bucuresti - “Chip de foc” de Marius von Mayenburg (sala Ion Cojar)

19:00-21:40
Eveniment special – “Familia Tot” de Istvan Orkeny, Centrul Cultural pentru UNESCO “Nicolae Balcescu”

20:00-22:00
Eveniment special – “Arlechino moare?” - Teatrul Bulandra

Luni 25 iunie

10:00-13:00
Atelier actorie film – Cristian Mungiu

15:00-16:00
Universitatea “Dunarea de Jos” din Galati, Facultatea de Arte – “Treapta a IX a” de Thomas Ziegler (Sala Atelier)

17:00-19:00
Universitatea din Craiova, Facultatea de Litere, Departamentul de Arte – "Istoria comunismului povestita pentru bolnavii mintal" de Matei Visniec cu un insert din Paul Goma (Sala Ion Cojar)

19:00-21:40
Eveniment special – “Familia Tot” de Istvan Orkeny, Centrul Cultural pentru UNESCO “Nicolae Balcescu”

20:00-22:00
Eveniment special – “Arlechino moare?” - Teatrul Bulandra

Marti 26 iunie

10:00-13:00
Atelier actorie film – Cristi Puiu

15:00-16:00
Universitatea de Arte din Targu Mures - “Ce dracu’ se intampla cu trenul asta?” de Radu Tuculescu (Sala Atelier)

17:00-19:00
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, Departamentul de Arta Teatrala – “Visul unei nopti de vara” de William Shakespeare (Sala Ion Cojar)

20:00-22:30
Proiectie scurt-metraje “Next” (Sala Ileana Berlogea)

Miercuri 27 iunie

10:00-13:00
Atelier actorie film – Tudor Giurgiu

15:00-16:00
Academia de Muzica, Teatru si Arte Plastice, Chisinau – "Nu striga la mine!" - scenariu original (Sala Atelier)

17:00-18:30
Universitatea Babes-Bolyai, Facultatea de Teatru si Televiziune, Cluj - "Asteptandu-l pe Godot" de Samuel Beckett (Sala Ion Cojar)

20:30-22:30
Masterclass - Cristian Tudor Popescu (Sala Ileana Berlogea, Moderator: Catalin Stefanescu)

Joi 28 iunie

10:00-13:00
Sesiune de dialog - Tema: Teatrul si cercetarea stiintifica – posibilitatea crearii unei publicatii comune (Sala Ileana Berlogea)

14:30-16:00
Conferinta MEDIA Desk – Speaker – Valentina Miu (Sala Ileana Berlogea)

16:30-19:00
Universitatea de Arte “G.Enescu” Iasi, Facultatea de Teatru – “1984”, dupa George Orwell (Sala Atelier)

20:30-22:30
Masterclass - Alexandru Darie (Sala Ileana Berlogea, Moderator: Catalin Stefanescu)

Vineri 29 iunie

10:00-13:00
Sesiune de dialog - Teatrul de grup - Invitat special – Beatrice Picon Vallin (Sala Ileana Berlogea)

15:00-16:00
Universitatea Spiru Haret, Facultatea de Arte, Bucuresti – “Pretioasele ridicole” dupa Moliére (Sala Atelier)

17:00-18:00
Universitatea “Ovidius”, Facultatea de Arte, Constanta – “Femeia, ca un camp de lupta” dupa Matei Visniec (Sala Ion Cojar)

20:00-22:00
Masterclass - Marcel Iures (Sala Ileana Berlogea, Moderator: Catalin Stefanescu)

Sambata 30 iunie

10:00-13:00
Conferinta: Ariane Mnouchkine si Théatre du Soleil – Beatrice Picon Vallin (Sala Ileana Berlogea)

14:30-16:00
Intalnire cu directori de casting (Sala Atelier)

16:30-19:00
Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica “I.L. Caragiale”, Bucuresti – "Miezul Verii la Miaza-Vest", adaptare dupa August: Osage County, de Tracy Letts (Sala Ion Cojar)

20:00-22:00
Intalnire finala - concluzii, impresii, feedback (Sala Ileana Berlogea)

22:00
Petrecere de final